15 דברים שכדאי לעשות בתקופת ההסגר

1. עורכים סדר יום קבוע

אנחנו בתקופה לא רגילה. מסתובבים בפיג'מות, ישנים מאוחר, צמודים לטלוויזיה והילדים מטפסים על הקירות. בואו ראשית נעשה סדר בבלגן ונקבע לנו ולילדנו לוחות זמנים מוגדרים מראש לכל אחד מימות השבוע. מתחילים….

ראשית כדאי לתאם ציפיות לניהול הזמן עם הילדים באמצעות שיחה בה אתם מסבירים להם, למשל, שנדרש מכם לעבוד בחלק משעות הבוקר, ומה מצופה מהם לעשות כשאתם עובדים. בנוסף, כדאי להסביר להם מה הציפייה שלכם מהם בכל הנוגע למטלות הבית במהלך השהות בבית. כדאי מאד שכבר בהתחלה תבהירו לילדים שגם אתם ההורים זקוקים לשעות פנאי משלכם ובאותה עת הם יעסיקו את עצמם כפי שיקבע בלו"ז.

מומלץ להכין סדר יום מובנה, אך עם זאת גם גמיש, עבור כל ילד. סדר יום מוגדר חשוב לילדים כיוון שהוא מעניק מסגרת לניהול הזמן שלהם, ומוודא שכל הצרכים הפיזיים והרגשיים שלהם מסופקים. הגמישות חשובה גם היא, כי כך הילד יכול להיענות לשיחת זום של חבר לדוגמא, גם אם תכנן לעשות באותו רגע משהו אחר, או לתכנן את זמנו כל יום בהתאם לנסיבות.

משמעותו של סדר יום כזה היא לכתוב לכל ילד מהן הפעילויות אותן אנחנו מצפים ממנו לעשות, אך עם זאת גם לאפשר לו לסדר בעצמו את הזמנים בהם יעשה כל פעילות. כאמור, ניתן לשנות את הזמנים כל יום על פי הנסיבות של אותו היום.

לא חייבים כל יום לעשות את כל הדברים, אך אפשר להחליט שבשניים או שלושה ימים עוקבים, כל הפעילויות יתבצעו. אפשר לרשום את הפעילויות בטבלה עבור כל ילד, ולתת לו לסמן Vמה הוא כבר עשה. למשל: אפשר להגדיר לילדים זמן של ארוחת בוקר, זמן של פעילות גופנית, זמן מסכים, זמן קריאה, זמן לימודים, זמן בילוי עם חברים, זמן בו הם מתבקשים לקחת חלק במטלות הבית וזמן בילוי משפחתי  יחד איתכם.